مقاله در مورد انرژی هسته ای


در حال بارگذاری
8 آبان 1397
word
18 صفحه
823 بازدید
۵,۵۰۰ تومان
خرید

مقاله در مورد انرژی هسته ای

در حال حاضر انرژي اتمي يكي از مهمترين منابع انرژي بسياري از كشورهاي جهان است . با وجود اين ، تا سالهاي اخير اكثر مردم درباره‌ي آن بي اطلاع بودند .

در اواخر جنگ جهاني دوم ، زماني كه دو بمب اتمي بر روي شهرهاي ناكازاكي و هيروشيما در ژاپن انداخته شد ، براي اولين بار مردم پي به قدرت انرژي اتمي بردند . از آن زمان تا به امروز از انرژي اتمي فقط به منظور توليد نيرو استفاده شده است ، هر چند كه سلاحهاي اتمي متعددي در جهان وجود دارند .

جمعيت جهان با سرعت رو به افزايش است و مردم نيز مايلند سطح زندگيشان بهتر شود و توقعشان بيشتر شده است . اين دو عامل دليل نياز روز افزون انرژي است .

قدرت اتم

هرگاه هسته ي متراكم اتمي شكافته شود ، انرژي هسته اي توليد
مي شود .اين فرآيند شكافت اتم ناميده مي شود .

هسته اتم از دونوع ذره به نام هاي پروتون و نوترون تشكيل شده است ؛ اين ذرات خيلي محكم به يكديگر چسبيده اند. شكستن هسته ي اتم بسيار مشكل است ، هرچند هسته هاي بزرگتر راحت تر شكافته مي شوند . وقتي هسته ي يك اتم شكسته مي شود سه پديده به وقوع مي پيوندد :
هسته هاي عناصر مختلفي با هسته هاي كوچكتر تشكيل مي شوند ؛ ذرات اتمي آزاد مي شوند ، و انرژي توليد مي شود .

مقاله در مورد انرژی هسته ای

فرآيند ديگري هم وجود دارد كه به آن همجوشي هسته اي مي گويند كه در اين فرآيند هسته‌ي دو اتم به يكديگر پيوند مي خورند . در عمل همجوشي هسته اي نيز انرژي آزاد مي شود . اما دانشمندان هنوز از آن در نيروگاههاي برق استفاده نمي كنند ، تا اينكه روش مناسبي براي مهار كردن اين انرژي پيدا كنند .

 

واكنش هاي كنترل شده و كنترل نشده

هسته هنگامي شكافته مي شود كه : يك نوترون آزاد از ماده ي راديواكتيو جذب آن شود . هسته اي كه توسط يك نوترون شكافته شده است، نوترون هاي فراواني توليد مي كند . هر يك از اين نوترونها توسط هسته هاي بيشتري جذب شده و به اين ترتيب تعداد نوترون هاي بيشتري آزاد مي شود . اين فرايندبه صورت يك واكنش زنجيره اي همچنان ادامه پيدا مي كند . در يك واكنش كنترل دهد .

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید به آیدی تلگرام mypz99 پیام بدهید.
  • درصورتی که رمز دوم نداشتید و یا نتوانستید اینترنتی پرداخت انجام بدهید به ایدی تلگرامmypz99 پیام بدهید و یا با ایمیل abandoc14@gmail.com در ارتباط باشید