مقاله در مورد انسان و آفرينش او


در حال بارگذاری
30 خرداد 1398
word قابل ویرایش
9 صفحه
846 بازدید
۲,۰۰۰ تومان
خرید

مقاله در مورد انسان و آفرينش او

چکیده مقاله :

موضوع تربيت انسان است و اگر هدف  ساختن و بعمل آوردن او باشد ضروري است به كشف و شناخت او اقدام گردد . بايد بدانيم او كيست و برچه اساس آفريده شده داراي چه جوانب و ابعادي است ؟ چه استعدادهائي دارد ؟ تمايلات فطري او كدامند ؟ ……

شناخت انسان گام اول تربيت اوست ، بدون آن هيچ هدف و برنامه اي را نميتوان دنبال كرد  اين امر مخصوصاً بايد به موقع صورت گيرد از آن بابت كه اگر سن انسان بالا رود امكان اصلاح و سازندگي او بسيار دشوار خواهد شد .  

دراين معرفي ما به اين مساله توجه داريم كه او كيست ؟ آفرينش او برچه اساس است ؟ طبيعت انساني او داراي چه نقطه هاي مثبت يا منفي است ؟ سير او به كدام سو و جهت است ؟ آيا تعهد ووظيفه اي براي او مطرح است .يا نه ؟

انسان چيست ؟

همه مكاتب چه مادي چه عرفاني تصوري از انسان دارند كه برآن اساس او را معرفي       كرده اند . با اين تفاوت كه ماديون او را چون ديگر موجودات زنده اي دانسته اند كه داراي غريزه ، مراحل رشد و نمو، تمايلات و رغبتها ، تحرك و پويائي ، و بالاخره حدي و محدوديتي است . ولي عرفا علاوه براين جهات او را داراي روح الهي و مقام خليفه الهي ذكر كرده اند . او موجودي انديشمند ، ناطق ، عاقل ، ابزار ساز ، جوياي كمال ، اجتماعي و سياسي است ، كه رفتارش درگروه تغيير ميكند . به لحاظ اصل خلقت جاهل است ولي ميتواند چيزي بياموزد و با اين تفاوت كه برخلاف حيوان قادر است آموخته هاي خود را به ديگران منتقل نمايد .

درجنبه ، آموزندگي نه از طريق القاء بلكه از طريق تلقين ، مطالعه ، تدبير ، تفكر و تعقل ، عبرت آموزي نيز ميتواند به پيش رود ضمن آنكه قادر به تزكيه خويش و آراستن خود از آلودگيها و حركت براساس اهداف و است . جنبه هاي غريزي در او كمتر از حيوانات است ولي قدرت يادگيري او از حيوانات بيشتر است .

آفرينش انسان

انسان از بزرگترين معجزات آفرينش است بخصوص از آن بابت كه نه فرشته است ، نه شيطان و نه حيوان ولي در سير حركت خود فرشته ميتواند شود و حتي بالاتر از او ، شيطاني بعمل آيد و در مواردي حتي از حيوان نيز پست تر گردد .

آفرينش انسان براساس :

 • حق است واين تنها ويژگي انسان نيست ، بلكه همه پديده ها اين چنين آفريده شده اند .
 • هدف و طرح و نقشه است و سرسري و تصادفي آفريده نشده .
 • قدر و اندازه و حساب است نه بي حساب و دور از تعادل .
 • كرامت است بحدي كه ميتوان گفت حتي واجد كرامت و شرافت ذاتي است .
 • فضيلت است نسبت به بسياري از آفريده هاي خداوندي .
 • حسن است و زيبائي است در خلقت .

او پديده از دو موجود و داراي منشاء خاكي است كه ريشه علوي دارد . روح خدا در او دميده شده است خلقتش توام با رنج و گذشته از مراحل گوناگون است كه سرانجام بصورت انساني كامل درميآيد .

  راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید به آیدی تلگرام mypz99 پیام بدهید.
 • درصورتی که رمز دوم نداشتید و یا نتوانستید اینترنتی پرداخت انجام بدهید به ایدی تلگرامmypz99 پیام بدهید و یا با ایمیل abandoc14@gmail.com در ارتباط باشید